StiriEst
„Aveți ceva de muncă? Mi-e foame!” Un bătrân care a muncit toată viața, zace lihnit într-o gară
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG_1332.webp)
Nea Mărin este un bătrân în vârstă de 70 de ani care trăiește de pe o zi pe alta, însă trece cu ușurință neobservat de oamenii din jurul său, care, în general, sunt grăbiți.
Un bărbat a relatat pe Facebook povestea dramatică a unui vârstnic care încearcă să supraviețuiască de pe o zi pe alta, deși a muncit toată viața lui. Acum, el se confruntă cu nepăsarea cruntă a oamenilor care trec pe lângă el zilnic, dar și a statului.
Întrebat ce făcea în gară, bătrânelul a dat un răspuns uimitor.
„Aveți ceva de muncă? Mi-e foame!”, a fost răspunsul incredibil al vârstnicului care avea nevoie mare de ajutor.
Bărbatul care a intrat în dialog cu el a povestit că nu i-a venit să creadă atunci când bătrânelul i-a cerut un loc de muncă, în loc de bani. Autorul postării a dezvăluit detalii uimitoare despre cel care parcă a fost uitat de semenii săi.
„Stă de ieri după cum spune, fără apă sau mâncare și parcă total invizibil”, a dezvăluit bărbatul.
Ani de muncă, răsplătiți cu indiferență și sărăcie
Bătrânelul și-a deschis sufletul în fața trecătorului și se pare că, de-a lungul vieții sale, a muncit cu ziua. El nu a avut niciodată o direcție clară, însă nu a refuzat niciun loc de muncă și astfel a reușit până la urmă să pună o pâine pe masă. Totuși, din păcate, în ultima perioadă vârstnicul nu a mai reușit să-și găsească o slujbă.
Nea Mărin dârdâia de frig atunci când a fost găsit în gară și a cerut doar o cafea caldă de la singura persoană care s-a oferit să se intereseze de starea lui.
„Puteți să îmi luați o cafea caldă? Mi-e frig și poate îmi trece și de foame!”, a întrebat bătrânul.
Binevoitor, trecătorul i-a cumpărat niște sticksuri și a menționat că urma să îi cumpere și un burger. Cu toate acestea, el nu s-a oprit aici. În postarea sa de pe Facebook, individul a făcut apel către toți cei care vor vedea mesajul, specificând că este nevoie de construirea unui adăpost social pentru persoanele neajutorate, măcar pentru o scurtă perioadă de timp.
,,Trăim timpuri extrem de grele, dar se merită să visăm – mult sau cât va fi nevoie. Un astfel de centru sau măcar o cantină socială va rămâne în permanență un vis realizabil”, a scris internautul pe Facebook.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise