Știri Vaslui
Expoziție de artă sacră la Muzeul Vaslui- FOTO
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG_9191.jpeg)
Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Vaslui a organizat vineri, 29 martie 2024, începând cu ora 13:00, în Sala „Multimedia” a instituției, vernisajul expoziției de artă sacră „𝑫𝒊𝒏 𝒕𝒓𝒂𝒅𝒊𝒕̦𝒊𝒆 𝒊̂𝒏 𝒄𝒐𝒏𝒕𝒆𝒎𝒑𝒐𝒓𝒂𝒏𝒆𝒊𝒕𝒂𝒕𝒆” cuprinzând icoane, miniaturi, grafică, tehnici de șevalet și postere infografice cu tehnici conservare și restaurare a patrimoniului mobil cultural. Expoziția etalează lucrări ale studenților, masteranzilor și cadrelor didactice din cadrul Secției „Artă Sacră” a Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași.
Proiectul expozițional „𝑫𝒊𝒏 𝒕𝒓𝒂𝒅𝒊𝒕̦𝒊𝒆 𝒊̂𝒏 𝒄𝒐𝒏𝒕𝒆𝒎𝒑𝒐𝒓𝒂𝒏𝒆𝒊𝒕𝒂𝒕𝒆” este coordonat de profesorii: conf. univ. dr. Elena Ardelean, lect. univ. dr. Bogdan Cojocea, conf. univ. dr. Georgeta-Merișor Dominte, lect. univ. dr. Vasile Tudor și lect. univ. dr. Petru Sofragiu. Expoziția se înscrie în seria evenimentelor organizate de Facultatea de Teologie Ortodoxă cu prilejul aniversării a 30 de ani de la înființarea secției de „Artă Sacră”.
În cadrul vernisajului au luat cuvântul doamna prof. univ. dr. Nicoleta Melniciuc-Puică și domnișoara conf. univ. dr. Mina Moșneagu din partea Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” precum și părintele Adrian Chirvasă, protopop al Protoeriei Vaslui.
Vasluienii și nu numai, sunt așteptați să admire expoziția etalată pe simeza Sălii „Multimedia” a Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui până pe 19 aprilie 2024. Organizatorii acestei activități, din partea muzeului vasluian, sunt: Prof. dr. Ramona Maria Mocanu, managerul Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui și Marian Antoniu, muzeograf la Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui.
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG_9190.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG_9193-1024x747.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG_9192-1024x691.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/04/IMG_9191-1024x993.jpeg)
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise