Știri Vaslui
Vizita electorală a ministrului Rafila! Urmașii lui Buzatu respectă cu sfințenie sarcinile primite- FOTO
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/05/eZy-Watermark_12-05-2024_12-38-53-6010AM-scaled.jpeg)
Vizita ministrului Sănătății, Alexandru Rafila, însoțit de membri marcanți ai PSD-ului în Vaslui, ridică semne de întrebare cu privire la motivele reale ale acestei apariții politice. În loc să fie o evaluare a stadiului lucrărilor și a progresului în industria medicală, vizita a fost transformată într-o demonstrație de forță electorală, profitând de o falsă notorietate ministerială pentru a susține candidații locali.
Atmosfera ce amintește de regimul lui Ceaușescu a dominat pe șantierele de la Spitalul Județean Vaslui, cu muncitori activi și excavatoare aduse special pentru această ocazie, în încercarea de a crea o iluzie a eficienței și a angajamentului față de dezvoltare. Totuși, sub această afișare publică, se ascunde realitatea unei politici corupte și interesate mai degrabă de perpetuarea puterii decât de binele comunității.
Figuri precum discipolul lui Dumitru Buzatu, Ciprian Trifan, sau omul său de încredere, Lucian Braniște, au fost protagonistele acestei scene grotești. Mai mult, acești indivizi par să își asume realizările altora, folosindu-se de ele pentru a-și promova propia imagine și interesele personale. Așa cum i-a instruit Dumitru Buzatu. Concret, traseistul Lucian Braniște, la fel ca habarnistul pesedist Vasile Paval, se pozează acum cu realizările altora, în speță Spitalul Vaslui. Poate doar Trifan să aibă un merit: acela că a executat întocmai ordinele date de mentorul său, fostul șef de la județ, Dumitru Buzatu.
În lumina acestor evenimente, este evident că oportunismul politic și corupția sunt încă probleme persistente în rândul conducerii PSD-ului, un partid condus de baronul Dumitru Buzatu, arestat după ce a fist prins că lua mită un portbagaj cu bani. Se pare că Buzatu își continuă activitatea politică din arestul la domiciliu. Această situație aruncă o umbră puternică nu doar asupra vizitei ministrului Rafila la Vaslui, ci și asupra întregului PSD, subliniind necesitatea unei reforme profunde și a unui angajament real față de moralitate și transparență în viața publică.
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/05/eZy-Watermark_12-05-2024_12-38-53-6010AM-1024x576.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/05/eZy-Watermark_12-05-2024_12-39-37-5230AM-1024x576.jpeg)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/05/eZy-Watermark_12-05-2024_12-40-12-9130AM-1024x576.jpeg)
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise