Știri Vaslui
Nelu Tătaru: Multumesc fiecărui vasluian care a crezut în mine și în echipa liberală
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/06/IMG_7525-scaled.jpeg)
Medicul Nelu Tătaru, reprezentant al Partidului Național Liberal (PNL), și-a exprimat recunoștința față de susținătorii săi, subliniind importanța încrederii acordate echipei sale în cadrul competiției politice.
În urma alegerilor din 9 iunie dintr-un total de 158.829 de voturi exprimate, rezultatele pentru funcția de președinte de Consiliul Județean au fost în favoarea lui Ciprian Trifan – PSD, care a obținut 46,06% din voturi (65.820 de voturi), urmat de Nelu Tătaru – PNL cu 25,1% (35.878 voturi), Sorin Chelmu cu 12,57% (17.970 voturi), și Mihai Botez de la ADU cu 11,27% (16.104 voturi). Restul competitorilor, Pălăduță de la PUSL și Emil Dorin, au obținut 2,55%, respectiv 2,08% din voturi.
Pe baza rezultatelor obținute, pe lângă avansarea lui Trifan ca președinte al Consiliului Județean, se prefigurează o distribuție a locurilor de consilieri astfel: PSD cu 48,7% – 18 consilieri, PNL cu 22,82% – 8 consilieri, AUR cu 13,64% – 5 consilieri, și ADU cu 9,8% – 3 consilieri. Perspectiva de a avea cei doi vicepreședinți de la PSD Vaslui, cu Dan Marian pe una din funcții este tot mai plauzibilă.
Astfel, schimbarea și evoluția în activitatea Consiliului Județean Vaslui rămân sub un mare semn de întrebare, la fel cum rămâne și modul de a gestiona resursele și nevoile comunității locale. Testul timpului va fi, conform afirmației lui Nelu Tătaru, cel mai real și sincer barometru al performanței fiecărui ales, punându-se totodată accentul pe responsabilitatea față de cetățeni și comunitatea locală. “Multumesc fiecărui vasluian care a crezut în mine și în echipa liberală! Îmi doresc ca aleșii dumneavoastră să producă schimbarea, să umple „golurile” din județ, nu doar propriile portbagaje. Sunt convins că testul timpului va fi cel mai real și sincer barometru al fiecărui ales! Felicitări și mult succes învingătorilor! Mulțumiri alegătorilor!” a spus Tătaru.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise