Știri Vaslui
STENOGRAMELE şpăgii din frigider. „Da… îi nasoală treaba”. Cum a încercat subalternul lui Boroș să scape de dosar
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/02/IMG_5247.jpeg)
Directorul de la Drumuri şi Poduri Bârlad a fost interceptat de procurori când încerca să scape de dosar. În înregistrările procurorilor, denunţătorul povesteşte cum a plimbat mita zeci de kilometri: de la benzinărie până în frigiderul sau maşina lui Daniel Buzamăt, şeful companiei de Drumuri şi Poduri Bârlad. Când s-au trezit cu mascaţii la uşă, au început să facă planul să scape. Declaraţiile lor nu s-au potrivit, însă.
Povestea şpăgii la rece începe în primăvara anului 2022. Protagonişti: Călin Gică, patron de benzinările din Galaţi şi Daniel Buzamăt, şeful companiei de Drumuri şi Poduri Bârad. Omul de afaceri ceruse o ofertă pentru asfaltarea unei suprafeţe de 2.500 mp şi refacerea unor şanţuri. Pentru că preţul făcut de ingineri a fost prea mare, a negociat direct cu Buzamăt, şeful instituţiei. 300.000 de lei ar fi costat ambele lucrări, spun procurorii. Călin Gică a negociat la mai bine de jumătate din preţ: 100.000 asfaltarea, 20.000 rigolele. La care s-a adăugat şpaga pentru director băgată în plicuri şi trimisă prin intermediar. Potrivit documetelor, totul s-a făcut printr-un angajat al companiei de stat.
Prima tranşă din şpagă, băgată în frigider. A doua, în maşina lui Buzamăt: „Jos la chișioare în dreapta”
STENOGRAME 1
INTERMEDIAR: Da, am luat banii de la nea Călin. Am luat o dată 100 milioane, o dată 500 și încă o dată 500 și i-am dus la director…
MARTOR: Care 500 și o sută? Ai luat? Aaa, de la rigole.
Prima tranşă s-a pus la rece, într-un frigider modern din biroul directorului. Pe semne să dispară amprentele la frig. Cea de-a doua a ajuns direct în maşina lui Buzamăt, parcată în faţa unei cofetării din Bârlad. Intermediarul avea cheile şi a lăsat plicul sub scaunul pasagerului din dreapta.
STENOGRAME 2
INTERMEDIAR: Ții minte atunci? Mi-ai dat cheia și m-am dus și i-am pus jos, ți-am zis, îs jos la chișioare în dreapta. Zic, băi n-ar trebui în oraș, în ăsta. Asta e! Aseară, prima dată, când o fost, acuma mai râdem, prima dată când o fost măcar i-am pus în frigider, c-avea coniac și pepsi, știi c-avea atunci? Da, Doamne Maica Domnului.
Şpaga se dublase între timp, după ce Gică Călin a încheiat încă un contract cu firma condusă de Buzămăţ pentru încă 2.000 de mp de asfalt. În aceleaşi condiţii. Ca să nu dea de bănuit că lucrarea e subevaluată, în acte s-a trecut o suprafaţă mult mai mică.
STENOGRAME 3
DANIEL BUZAMĂT: Da’, ce? Eu recunosc. Da, o venit, o semnat contractul, l-am băgat în Consiliul de Administraţie, s-a semnat: 800 metri.
CĂLIN GICĂ: Auzi? Parcă mi-l imaginez pe (…): Da’dom’le, am dat 500.
Planul le-a fost dejucat, însă, chiar de intermediar care a colaborat cu procurorii anticorupţie. In iulie, anul trecut, au fost făcute primele percheziţii, însă toţi cei implicaţi în afacerea „la rece” au continuat să fie interceptaţi.
STENOGRAME 4
INTERMEDIAR: Deci o venit jandarmii și cu doi ofițeri acasă, mi-o percheziționat casa, mașinile și după aceea împreună ne-am dus la Reiser și acolo o început să vină…directorul, contabilatot cu ofițeri. O fost acolo curtea plină de ofițeri. Problema este că dacă se apucă de măsurat, nu iese. O să zică: nea Căline, de unde ai 4000?
MARTOR: Păi de unde? Atuncea îi zic: Da, dom’le, am…că m-a învățat să-i dau banul pe ascuns.
„Tu n-ai luat, eu n-am primit”. Cum îşi pregătea Buzamăt planul să scape de dosar
Discuţiile dintre ei arată cum îşi pregăteau planul să scape.
STENOGRAME 5
DANIEL BUZAMĂT: Da… îi nasoală treaba cu….
INTERMEDIAR: Da,da. Acolo tre să cădem de acord…
DANIEL BUZAMĂT: Tu n-ai luat, eu n-am primit, ce?
INTERMEDIAR: Da, adică să fie….
DANIEL BUZAMĂT: Problema e la măsurători, cum o dai… 1000 metri în plus…nu? Dacă nu mai bine. Două?… Nici nu m-am uitat niciodată. O să trebuiască niște avocați buni.
INTERMEDIAR: Îhî.
Daniel Buzamăt şi Călin Gică sunt în arest preventiv. Deşi au contestat decizia, magistraţii din Vaslui au hotărât că trebuie să rămână în spatele gratiilor.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise