Știri Vaslui
Judecătorii au decis: Solomon a avut dreptate când a spus că Boroș și Nomis își bat joc de bârlădeni
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/02/IMG_5269.jpeg)
Primăria Bârlad pune în operă liantul hidraulic! “Nea Mitică! De ce accepți bătaia de joc a Nomisului? Te-a prins de nas?”
“Nomis a montat, iar Boroș cu vestuța a acceptat ca bordurile să fie montate pe scânduri de lemn!!! Nu știm ce e în capul lor, doar semnalăm, ne închinăm și renunțăm să mai facem doar pe facebook agitație! De astăzi vom scrie la instituțiile statului”.
Asfalt turnat în mlaștină! “Ce pune Nomisul în operă este o cenușă care în contact cu apa devine o mlaștină”
“Așa că, stimate domn Nomis, pune piatră spartă și vei fi prietenul bârladenilor! Continuă așa și va trebui să-ți aducem portocale la vorbitor, și ție și lui Boroș! Totuși, la cât costă portocalele, preferăm să te ții de proiect”
Boroș „hoțul”, „boul”, „perversul” ori „penalul”!
Pentru toate afirmațiile de mai sus, deputatul PSD Adrian Solomon a fost acționat în instanță de reprezentanții NOMIS, o societate care derulează contracte pe bani publici în județul Vaslui. O parte din aceste contracte sunt încheiate cu Primăria Municipiului Bârlad, instituție condusă de Dumitru Boroș, un partizan al PSD. Procesul intentat de NOMIS împotriva deputatului Adrian Solomon, precum și împotriva organizațiilor PSD Vaslui și Bârlad, s-a încheiat, iar instanța a respins cererea reclamantului, obligându-l pe acesta să plătească și cheltuielile de judecată ale lui Solomon. “Respinge cererea: Respinge excepția inadmisibilității a acțiunii invocată de pârâți prin întâmpinare, ca neîntemeiată. Respinge excepția lipsei calității procesuale active a reclamanților Nomis 2003 SRL și Simion Cătălin, ca neîntemeiată. Respinge excepția lipsei calității procesuale passive a pârâților invocată prin întâmpinare, ca neîntemeiată. Respinge cererea formulată de reclamanta SC Nomis 2003 SRL, prin reprezentant și Simion Cătălin în contradictoriu cu pârâții Organizația Partidului Social Democrat-Filiala Județeană Vaslui, Organizația Partidului Social Democrat Bârlad, și Solomon Adrian, ca neîntemeiată. Obligă reclamanții la plată către pârâtul Solomon Adrian a sumei de 595 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată”, au decis judecătorii vasluieni. Prin urmare, prin această hotărâre a instanței, putem deduce logic că afirmațiile repetate ale parlamentarului PSD sunt adevărate. Totodată, această decizie deschide calea către investigarea altor posibile nereguli de la Primăria Bârlad de către alte instituții competente.
Scandalul corupției și incompetenței: interese meschine în detrimentul cetățenilor
Primăria municipiului Bârlad se confruntă ani buni cu scandaluri care dezvăluie o administrație locală caracterizată de corupție și incompetență. Interesele personale și politica necurată de partid prevalează în fața interesului public, iar consecințele se resimt în mod direct în viața de zi cu zi a bârlădenilor. Municipiul Bârlad este martorul unei păcăleli pe bani publici, în care lucrările de reabilitare a infrastructurii sunt realizate într-un mod total necorespunzător și ineficient. Cetățenii trăiesc un coșmar, iar infrastructura este departe de standardele europene. În spatele unor lucrări dubioase decontate din fonduri publice se află personaje-cheie, cum ar fi Dumitru Boroș și favoriții săi atunci când vine vorba de împărțirea contractelor. Utilizarea materialelor neconforme cu cerințele tehnice, montarea de borduri pe scânduri de lemn și turnarea de asfalt în mlaștină sunt doar câteva exemple ale risipei de bani publici în detrimentul cetățenilor. Este important de menționat că, în timpul în care PSD îl ataca vehement pe Dumitru Boroș, acesta era un susținător înfocat al PNL. Cu toate acestea, ulterior, edilul a decis să se alăture PSD-ului.
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/02/IMG_5258-655x1024.webp)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/02/IMG_5259-655x1024.webp)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/02/IMG_5260-763x1024.webp)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/02/IMG_5261-794x1024.webp)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/02/IMG_5262-663x1024.webp)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/02/IMG_5263-686x1024.webp)
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/02/IMG_5264-514x1024.jpeg)
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise