Știri Vaslui
PSD și olimpicul Buzatu! Campion la luat șpagă, susținut puternic de colegii din partid
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/05/photo-output-9-scaled.jpeg)
Corupția luxului politic și suferințele unui județ sărac: Contrastul puterii și sărăciei în Vaslui
În inima unei regiuni zguduite de corupție și lipsuri, un episod recent dezvăluie cu stridență discreția sub care un partid condus de indivizi fără scrupule conduc de multă vreme destinele județului Vaslui. În lumina recentei premiere a elevilor excelenți participanți la Olimpiada Națională de Matematică de la Vaslui, dezvăluirile privind cadoul controversat oferit de către organizatori stârnesc revoltă în rândul opiniei publice.
Ce să înțeleagă mințile sclipitoare ale copiilor, când în culisele mizeriei politice se conturează umbra unui trecut zbuciumat de corupție și putere abuzivă? Dumitru Buzatu, o figură emblematică a PSD, partid care înfăptuiește corupția cu mâinile inegale ale puterii și avariei morale, este acum prezentat elevilor ca o voce demnă de urmat, la doar un pas de gratii, în arest la domiciliu pentru faptele sale.
Dar ce spune mesajul unui astfel de personaj către tinerii cu privire la frumusețea județului și la potențialul său turistic, când realitatea crudă a privațiunilor și sărăciei îi împresoară zilnic? Într-o Românie unde inegalitatea și corupția deznădăjduiesc oamenii, cum poate să fie acceptată o asemenea ironie?
Pentru cetățenii sărmani ai județului Vaslui, care timp de trei decenii au suferit din pricina voinței corozive a unor politicieni precum Buzatu, premiile oferite copiilor lor sclipitori sun mai degrabă o bătaie de joc girată de candidații PSD la Primăria și Consiliul Județean Vaslui, Lucian Braniște și Ciprian Trifan.
Albumul, oferit de către organizatorii olimpiadei, conține un discurs al lui Buzatu despre frumusețea județului și despre potențialul său turistic. Unii consideră că este nepotrivit ca un personaj condamnat pentru corupție să fie promovat în acest mod, mai ales în fața unor copii.
„Operele personalităților și resursele turistice ale județului nostru nu sunt foarte bine cunoscute și puse în valoare. De aceea ne propunem să scoatem în evidență diversitatea oportunităților existente în județul nostru, în ideea de a îmbunătăți viața oamenilor de aici, care sunt destul de săraci…”, spune Buzatu în ghidul oferit elevilor olimpici.
Criticii cadoului consideră că este o insultă la adresa elevilor și a familiilor lor, dar și o sfidare adusă justiției. Ei solicită ca organizatorii olimpiadei să se distanțeze public de mesajul lui Buzatu și să ofere elevilor un cadou mai potrivit.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise