Știri Vaslui
O lumină în umbra suferinței: Dr. Nelu Tătaru, omul care îngrijește cu suflet. Povestea unui pacient născut a doua oară
![](https://stiriest.ro/wp-content/uploads/2024/06/photo-output-4-scaled.jpeg)
În labirintul tăcut al spitalelor, unde suferința și speranța se împletesc în zig-zaguri complicate, răsar uneori figuri luminoase. O rază de speranță în întuneric este Dr. Nelu Tătaru, un medic care își dedică viața pentru a alina suferința și a reda zâmbetele celor care îl întâlnesc.
Pentru mulți, Dr. Nelu Tătaru nu este doar un medic, ci și un înger păzitor. Un exemplu grăitor este povestea lui Sergiu Suhareanu, un pacient din Huși, a cărui viață a fost transformată în mod miraculos sub îngrijirea acestui excepțional profesionist.
„In urma cu 18 ani, pășeam cu teamă și neîncredere pe holul secției Chirurgie a Spitalului din Huși!” își începe povestea Sergiu Suhareanu, răscolind amintiri adânc ascunse în colțurile inimii sale. Perioada de incertitudine și teamă prin care trecea orice bolnav pe patul de spital îl învăluise și pe Sergiu, până în clipa în care a întâlnit cuvintele calde și privirea fermă a medicului Tătaru.
„Am întâlnit un OM. Medicul Nelu Tătaru. M-a încurajat din prima clipă și mi-a insuflat încredere. Nu a fost ușor”, povestește Sergiu Suhăreanu care rememorează momentul în care familia lui venise în vizită. „Atunci l-am întrebat pe domnul doctor dacă o să-mi revăd familia?! ‘Bineînțeles,’ mi-a răspuns dumnealui. L-am crezut în totalitate. Și m-am întors la ei mei.”
Acesta este impactul unui medic care dăruiește nu doar tratamente, ci și speranțe. În ochii celor care au avut norocul să-l întâlnească, Dr. Nelu Tătaru este mai mult decât un simplu profesionist; este un prieten de nădejde, un confesor tăcut, un pilon al curajului.
„Îi transmit domnului doctor Tătaru toată stima, considerația și aprecierea mea! M-a ajutat enorm! A fost baza și imboldul meu în lupta cu boala!” continuă Sergiu Suhăreanu cu recunoștință. În spatele fiecărui zâmbet recuperat și al fiecărui suflet vindecat, se află nu numai priceperea, ci și inima unui OM adevărat.
Respectul nemărginit îndreptat către Dr. Tătaru se extinde și asupra echipei sale despre care Sergiu Suhăreanu mărturisește cu aceeași suflu plin de gratitudine: „Tot respectul pentru acești oameni!”
Povești ca acestea nu fac decât să ne amintească de adevărata valoare a profesiei de medic, atunci când factori fundamentali sunt compasiunea și dedicarea. Dr. Nelu Tătaru nu este doar un simbol al excelenței profesionale, ci și al omeniei. El este dovada vie că, dincolo de tehnologie și știință, forța vindecătoare a unui medic stă în puterea de a oferi speranță prin cuvintele și gesturile sale.
Zilele trec și pacienții vin și pleacă, dar amintirea unui medic care a adus lumină în cele mai întunecate momente rămâne pentru totdeauna. Dr. Nelu Tătaru este unul dintre acei eroi discreți, care lasă în urmă nu doar pacienți, ci povești de viață renăscute.
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
ULTIMA ORA: Fostul episcop Corneliu Onila, condamnat la 8 ani de închisoare! Arhimandritul Jitaru a primit 15 ani
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Daune morale pentru copiii violați de episcopul Onilă și călugărul Jitaru! Cosmin Gubernat: Presupusele filme sunt trucaje
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Patru mașini implicate într-un accident. Șapte persoane se aflau în ele, doi copii și doi adulți au ajuns la spital
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Taximetrist condamnat pentru agresiune asupra unui client
-
Bursa zvonurilorcu 3 săptămâni in urma
IO’ Mi-s Maradona! Licitații cu miros de parfum și gust de ciocolată la CJ- BURSA Zvonurilor
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
Minori violați și bătuți într-un centru al Direcției pentru Protecția Copilului
-
Știri Vasluicu 4 săptămâni in urma
În vreme ce mii de sărmani au nevoie disperată de ajutor, Episcopia Hușilor este obligată să plătească pentru păcatele lui Onila
-
Știri Vasluicu 3 săptămâni in urma
Secetă devastatoare! Culturile de grâu, porumb și floarea-soarelui, compromise